Akım Korumalı priz nedir

Akım Korumalı priz nedir

Günümüzde üstün teknoloji cihazlara verilen paralar hiç de küçümsenecek düzeyde değil. Hele ki son dönemde piyasaya sürülen teknolojik mamüllerin dudak uçuklatan fiyatlarını düşününce bu durumun önemi daha da üst seviyelere çıkabiliyor. Örneğin bir LCD televizyonu 30 bin lira benzeri bir fiyata bile bulabiliyorsunuz. Hal böyle olunca bu kadar pahalı bir eşyayı kaybetmek istemezsiniz herhalde?

Akım korumalı priz, elektrikli aletlerinizi yüksek akım tehlikesinden korumaktadır. Elektronik cihazlarınız voltaj değişimlerinden etkilenmektedir. Bu kategoride bilhassa masaüstü bilgisayarlar fazla büyük zararlar görmektedir. Hatta bir devre oldukça fazla sorun yaratmıştı voltaj değişimleri. Neredeyse her 10 kişiden 6’sı masaüstü bilgisayarını elektriksel sorunlar yüzünden kaybetmişti. Bu sebeple buna tedbir olarak hayatımıza giren akım korumalı priz, bu noktada hem pahalı teknolojik cihazlarımızı hatta cebimizi savunuyor.

Akım Korumalı Prizin Avantajları

Akım korumalı prizler titiz elektronik cihazları kullanılmaz hale getirebilecek yüksek tansiyon dalgalanmaları ve aşırı gelecek olan elektrik yüküne karşıt korumaktadır. Akım korumalı prizler çeşitli tiplerde karşımıza çıkabilir. Tekli akım korumalı tekli akım korumalı priz, 2’li akım korumalı priz, 3’lü akım korumalı priz, 4’lü akım korumalı priz, 5’li akım korumalı priz, 6’lı akım korumalı priz, 7’li akım korumalı priz ve 8’li akım korumalı priz şeklinde karşımıza çıkabilir. Ucuz bir tedbir olması nedeni ile yüksek maliyetli teknolojik cihazlarını güvenliğini sağlamak için iyi bir çözüm diyebiliriz. Sonuçta bir yanda binlerce lira tutarındaki eşyaları kaybetmek gibi bir konum var.

Akım korumalı prizler, iç mekanizmasında yer edinen spesifik dönemi ile aşırı gerilim hallerinde kullanılıyor. Ve prize bağlı bütün elektronik cihazları güvenlik altına alıyor. Hem de yine kullanılabilme özelliğine sahip olan termik sigortaya sahip bu prizler, aşırı yüke karşı hem elektromanyetik hatta radyo frekans gürültü filtresine sahiptir. Ekstradan bir de üzerinde elektrik hattındaki parazit ve elektriksel gürültülere karşıt korumayı da barındırmaktadır.

Burada şu ince noktayı unutmamak icap eder. Akım korumalı priz, sadece yüksek voltaj oynamalarında işe yaramaktadır. Yani voltaj düşmelerinde herhangibir fayda vermemektedir. Dikkat edilmesi gereken nokta budur.

Kaynak: Önce Vatan Gazetesi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s